категорії: стаття

АКЦІЯ "ЗАПАЛИ СВІЧКУ ПАМЯТІ" В ОДЕСІ

теґи: акція запали свічку памяті, вшанування жертв, голодомор одеса, жертви голодомору

 

ОДЕСЬКИЙ МЕР НЕ ВШАНОВУВАВ ЖЕРТВИ ГОЛОДОМОРУ

27 листопада українська громадськість, усі, кому дорогі ідеали гуманізму, поминали жертви Голодомору 1932 – 1933 років в Україні. Всеукраїнську акцію-реквієм  «Запали свічку пам’яті» підтримали одесити. О 9.30 відбулося покладання квітів до обеліску жертвам Голодомору на Лідерсівському бульварі офіційними особами на чолі з губернатором Е. Матвійчуком. Іншим місцем громадської панахиди стала Соборна площа, де о 16.00 відбулося запалювання свічок, що утворили в плані символічний хрест. Акцію підтримали сотні активістів місцевих патріотичних організацій, представники інтелігенції, студентська молодь. Виступаючі закликали продовжувати збирати свідчення про цю трагедію, і свідчити перед наступними поколіннями страшну правду про злочин сталінського режиму.

Місце проведення теж не випадкове, адже відновлений у 1990-і роки Преображенський кафедральний собор був знищений комуністичною владою відразу після впокорення селянства голодом, у 1934 році. «У цьому соборі на початку тридцятих років була в’язниця, у якій тримали так званих куркулів перед їх відправленням до Сибіру, – розповідає колишній житель села Ратенфельд Ширяївського району Одеської області, сімдесятидворічний Віктор Миколайович Кириленко. – Морити голодом розпочали ще у 1930 році ув’язнених у цьому соборі. Моя мама зі старшими дітьми за 90 км ходила пішки (!), щоб передати батькові їжу і врятувати його від голодної смерті».

У порівнянні з минулорічним відзначенням Голодомору, який підтримала місцева влада, цього разу чільні представники міської влади і новий голова облради проігнорували захід. Ні О. Костусев, ні  М. Пундик до обеліску жертвам Голодомору, встановленого два роки тому, квіти не покладали. Хоча на офіційному сайті міськради є відповідне розпорядження міського голови. Вшанування було лише збоку облдержадміністрації. У двох названих посадовців були справи важливіші: хтось їздив до столиці, хтось відкривав більярдний турнір ( 27 листопада в Одесі оголошено Всеукраїнський турнір «Золотий кий»).

 Стримана позиція щодо відзначення Голодомору збоку нової влади, її намагання переглянути ставлення до цієї сторінки нашої історії в угоду північному сусіду з обуренням сприйнято громадськістю. Навіть дозвіл на проведення акції на Соборній площі організатори заходу отримали лише два дні тому після відповідного рекомендаційного листа зі Секретаріату Президента за підписом Анни Герман. Про це повідомив присутнім один із організаторів акції, голова Благодійного фонду «Пам'ять народу» Володимир Тартак. Цим, а також брутальним веденням нещодавньої виборчої кампанії збоку «регіоналів», можна пояснити дещо мітинговий характер громадянської жалоби і гнівні слова на адресу влади збоку окремих виступаючих, адже ця влада в українців швидше асоціюється з  напівколоніальною адміністрацією. Таким чином в руки опозиції влада віддає потужний об’єднавчий національний чинник, принаймні частково.

У той час, як в деяких інших обласних центрах вшанування жертв Голодомору відбулося масовими ходами містом, одесити проводили свій захід в оточенні під пильним наглядом міліції.