категорії: стаття блоґ-запис

Екзамен на европейськість

теґи: МЗС, День Незалежності, книжкова виставка, національна бібліотека

_20D3235-01Crop_fWEB1024 Круглий стіл «Незалежність України вчора – сьогодні – завтра», присвячений 19 річниці Незалежності України,  відбувся в ОННБ ім. М. Горького. Це спільний проект Представництва МЗС України в Одесі та Національної бібліотеки. Під час роботи круглого столу експонувалася документно-ілюстративна виставка «Незалежність України: вибір і усвідомлення» з фондів бібліотеки, а також виставка раритетів з колекції Тараса Максимюка.

Серед учасників заходу – заступник представника МЗС в Одесі Григорій Закраєвський і співробітник цієї інституції Валентина Бондарчук, експерт Місії ЄС надання допомоги з питань кордону Україні та республіці Молдова Андрій Віденов, Генеральний консул ГК Грузії Зураб Квачадзе, консул ГК Польщі Адам Адамчук, консул Генерального консульства Болгарії Іван Стоянов, консул ГК Молдови Петро Роша, доцент кафедри Історії України ОНУ ім. І. І. Мечникова Тарас Гончарук. Серед присутніх були також представники інших дипломатичних місій в Одесі, зокрема консул ГК Російської Федерації Андрій Аксьонов, консул республіки Молдова Петро Роша, Радник з торгово-економічних питань ГК республіки Греції Александрос Іконому, почесний консул Південноафриканської республіки Лариса Поплавська, представник Одеської міської юстиції Лідія Жукова, краєзнавець, заслужений працівник культури України Тарас Максимюк та ін. Учасників круглого столу привітала директор ОННБ ім. М. Горького, заслужений працівник культури України Ольга Ботушанська.

Виступи учасників круглого столу перш за все свідчили про зацікавленість дружніх нам країн розвивати з Україною взаємовигідні стосунки, що ґрунтуються на рівноправності й взаємоповазі. У світлі постійно декларованого курсу Україною на євроінтеграцію знаковим став виступ експерта Місії ЄС Андрія Віденова. Головною метою місії є просування України до євростандартів, покращення взаємин між митними, прикордонними й іншими правоохоронними службами як України й Молдови, так і відповідними службами всередині цих країн, боротьба з нелегальною еміграцією та контрабандою. Нагадаємо, штаб-квартира Місії розташована в Одесі, а штат її працівників нині нараховує близько 200 осіб, у тому числі 120 експертів митної й прикордонної служб країн ЄС. Вони здійснюють навчання на місцях, надають консультації по можливим структурним і законодавчим реформам. Фінансується ж місія винятково на кошти ЄС. Виконавчим партнером місії є Програма розвитку ООН, що забезпечує адміністративну й матеріально-технічну підтримку. Механізмом співробітництва є Консультативна рада, яка щоквартально проводить зустрічі з метою спрямування й оцінки роботи місії. У якості оглядачів на ній присутні представники прокуратури, юстиції, інших державних органів обох країн. Це сприяє зближенню й зростання довір’я між країнами, що охоплені цим співробітництвом. На завершення від імені глави Місії пана Удо Буркхолдера виступаючий привітав українських партнерів зі святом Дня Незалежності України, наголосивши, що нашій державі на шляху до Євросоюзу треба пройти ще довгий і важкий шлях, але гість висловив впевненість, що вона цього гідна. «Щасливий той, хто бореться за те, що любить», – ці слова Овідія в устах дипломата прозвучали напутньо й оптимістично.

На спільних цивілізаційних цінностях, закладених в добу розповсюдження християнства та в період пізнього середньовіччя, а також інтенсивності сучасного економічного й культурного обміну між Грузією і Україною наголосив у своєму виступі Зураб Квачадзе – «дипломат з вулиці Богдана Хмельницького», як жартома представив себе цей колишній одесит. Згаданий біографічний момент в новій поважній якості пана Квачадзе реалізувався в чудовому проекті – випуску наукового видання «Грузини в Одесі: історія та сучасність» (Одеса, 2010). Зураб Квачадзе – автор ідеї проекту, а втілював її доцент ОНУ ім. І.І. Мечникова Олександр Музичко. Ця багато проілюстрована книга як дарунок бібліотеці теж була представлена на вище згадуваній виставці. Серед іншого промовець повідомив, що нині в Україні навчається близько 200 грузинських студентів, а в Тбілісі останнім часом також відкриваються філіали українських вишів. Успішно розвиваються відносини між нашими країнами в сферах бізнесу й туризму (Україна є третім по важливості торгівельним партнером). На жаль, як зазначив Зараб Квачадзе, на динаміку цього співробітництва негативно вплинув відомий військовий конфлікт на Кавказі та всесвітня фінансова криза. І зовсім свіжа подія: у травні цього року в Грузії з успіхом пройшла виставка 100 українських митців. Насамкінець пан Квачадзе нагадав, що Грузія одна з перших визнала незалежність України (12 грудня 1991 р.).

Про історичні перипетії сповненого драматизму процесу становлення й розвитку української державності повідав у своєму блискучому імпровізованому виступі кандидат історичних наук Тарас Гончарук. Він дав стислу й змістовну інформацію про основні віхи державотворення з акцентом на міжнародне значення та природне прагнення України до Соборності. Доречним, як на мене, було нагадування про достатньо відомий факт, що наш Державний Гімн написали представники колись розділених українських земель – Західної України (композитор М. Вербицький) та Наддніпрянщини (автор слів П. Чубинський).

На прагматичному аспекті діяльності була побудована промова консула Адама Адамчука. Представництво Польщі розпочало свою роботу в Одесі у 2003 році. З 2006 до 16 серпня 2010 року його очолював Веслав Мазур, який у подальшому виконуватиме свою дипломатичну місію в м. Севастополі. «Дві країни – одна команда», – таке формулювання напрошується з огляду на підготовку наших країн до спільного проведення Євро-2012. У цьому контексті Польща й Україна зацікавлені в спрощенні візового режиму. Як зазначив пан Адамчук, це один із важливих напрямків роботи Генконсульства. На сьогодні термін отримання візи з шести скорочено до трьох днів, зменшено й кількість документів, необхідних для оформлення візи. Не без гордості пан консул зазначив, що згідно опитування громадської думки, проведених в Одесі 21 липня цього року щодо якості роботи акредитованих тут генеральних консульств, кращою була визнана саме робота ГК Польщі, яке у той день працювало безвідмовно.

 Цьогорічне відзначення 200-річчя з дня народження Ф. Шопена обумовило ряд концертних заходів, які польське консульство організувало в Ізмаїлі, Херсоні та Одесі спільно з Одеською музичною академією ім. А.В. Нежданової. Адам Адамчук також висловив надію, що в Одесі в майбутньому буде встановлена меморіальна дошка одному з командуючих польським ВМФ адміралу Єжи Свірському.

Як бачимо, виплекана в свій час активним багатонаціональним потоком Одеса сьогодні є ареною, на якій різні національності прагнуть довести й утвердити свою присутність та історичну вагомість. Українці ж прагнуть продемонструвати власну національну гідність і європейськість. З почуттям морального задоволення повинен сказати, що захід пройшов на достойному рівні: змістовні виставки, у тому числі найновіших видань з історії, політології, юриспруденції, культури, що пов’язані з державотворчими поступом України, урочиста налаштованість самих господарів, сповнені доброзичливості цікаві виступи гостей, залишили приємне враження. Лише незначна затримка перед початком нагадала, що ми лише на шляху до Європи, де так цінується пунктуальність і раціональне використання часу. Та ще, можливо, одна обставина: жоден з дипломатів не звернувся до присутніх бодай однією фразою державною мовою.

  Ведуча і одна з чільних організаторів заходу, співробітник представництва МЗС України в Одесі Валентина Бондарчук у своєму заключному слові зазначила, що Одеса є не лише значним культурним центром, але й містом, у якому, після столиці, найбільше іноземних представництв і яке зберігає інвестиційну привабливість. Як тут не згадати відомий вислів, що Одеса «не перша, але й не друга» з-поміж міст і про її вагомість для міжнародної дипломатії говорить хоч би той факт, що минуло рівно 100 років з дня відкриття першого консульства Болгарії в Одесі. Про це нагадав консул ГК Болгарії пан Стоянов. Саме його словами хотілось би завершити цей звіт: «Народ незалежний тоді, коли знає своє минуле, упевнений у власні сили й своє майбутнє».

Володимир Кудлач

За матеріалами газети «Чорноморські новини», 28 серпня 2010 року