категорії: блоґ-запис

ВИКРАДЕНИЙ КАРАВАДЖО – ДВА РОКИ ПО ТОМУ

теґи: арт, caravadgio, караваджо, мистецтво, одеські новини

Звістка про затримання 25 червня в Берліні злочинців, які хотіли збути твір Караваджо "Взяття Христа під варту", вже 28 червня стала відома зі ЗМІ українській громадськості. З посиланням на Berliner Kourier було зазначено, що це саме "одеський Караваджо", зухвало викрадений невідомим з Музею західного і східного мистецтва в ніч на 4 серпня 2008 року. Можна зрозуміти почуття стриманої радості, змішаної з  недовірою в одеситів від цього повідомлення, які інакше як приниженням не сприймають втрату цього славетного полотна. Якщо вірити центральним зМІ (наприклад ТК "1+1"), то до організованого злочинного угрупування входило близько 20 осіб, а безпосередньо продажем полотна займалися три громадянина України і один росіянин, що проживав в Німеччині. Операція була проведена спільно німецькими й українськими правоохоронцями за участі антитерористичного підрозділу GSG 9.

Можуть зрозуміти обережність сприйняття подібного сенсаційного повідомлення ті, хто памятає про факти неправдивої інформації, наприклад, "Дзеркала тижня"  від 8 грудня 2008 року про ніби то виявлення вкраденої картини Караваджо, чи звістку про про московський інтернет-аукціон з одеським варіантом цього твору і т. ін. Щоправда, цього разу не фігурували астрономічні цифри в 100 млн. дол., що визначають вартість шедевру, а називалася лише його страхова сума  – кілька мільйонів євро. Тож емоції вже контролюються. Принагідно зазначимо, що не ми одні зазнали такого сорому: під час цьогорічного проведення "Ночі в мистецтві" в Парижі викрали одразу кілька творів, серед яких роботи Пікассо, Матісса, Брака і Модільяні. Чому саме в Німеччині хотіли продати це полотно –  покаже слідство. Зазначимо, що в цій країні одеський Караваджо демонструвався двічі: у Мюнхені ("Ніч у мистецтві", 1999) та Дюссельдорфі ("Караваджо в дзеркалі дослідження", 2006). Були ще виставки в Іспанії й Італії (2004 – 2005). 

До Одеси це полотно було передане 1912 року з Петербурзької академії мистецтв як копія твору Караваджо, а до згаданого музею – 1924 року. Про аутентичність картини як роботи видатного італійського майстра доби раннього бароко Мікеланджело Мерізі де Караваджо (1573 – 1610) вперше завила московський науковець Ксенія Малицька (1955). Згодом її пітримав такий авторитет як Віктор Лазарєв. 2006 року картину реставрували провідні київські фахівці В. Титович і Т. Тимченко. 

На момент написання цих рядків (19.06.2010), наскільки відомо, керівництво Одеського музею західного і східного мистецтва не отримувало ніякого офіційного повідомлення про виявлення одеського варіанту картини Мікеланджело Мерізі де Караваджо "Взяття Христа під варту" (1602). Враховуючи вищесказане, слід очікувати, що одеситам ще  доведеться набратися терпіння, бо зворотній шлях цього шедевру на його законне місце, очевидно, буде довгим.

Володимир Гопан